Projekt ogrodu 1
Projektując ogród zaczynamy zazwyczaj od ręcznych szkiców różnych wersji zagospodarowania terenu. Przedstawione na nich są ścieżki, sposoby wykorzystania poszczególnych stref ogrodu, proponowane miejsca nasadzeń oraz montażu małej architektury. Na tym etapie pojawia się koncepcja ogrodu jako całości i jego poszczególnych części – wnętrz ogrodowych. Myślimy też o spójności proponowanych rozwiązań z krajobrazem. Przedstawiamy je inwestorowi w celu wyznaczenia kierunku dalszych prac projektowych.
RYSUNEK ODRĘCZNY JEST NIEODŁĄCZNYM ELEMENTEM PRAC PROJEKTOWYCH
Po uzgodnieniu z inwestorem ogólnego kierunku zagospodarowania przestrzeni przystępujemy do dalszych prac – w tym przypadku do jego uszczegółowienia i wykonania wizualizacji komputerowej. Ogród jest założeniem dynamicznym, zmieniającym się w czasie, zarówno w kontekście pór roku jak i kolejnych lat jego rozwoju. Realizując inwestycję zazwyczaj, ze względów ekonomicznych, wykorzystuje się stosunkowo niewielkie sadzonki roślin. Bardzo często w związku z tym trudno jest sobie wyobrazić jak będą się one zmieniać w czasie, jak będą wzajemnie komponować w różnych okresach fizjologicznego rozwoju oraz w dłuższej perspektywie wzrostu. Jest to szczególnie trudne w kontekście ogromnej liczby roślin radykalnie różniących się wzajemnie – o innym tempie wzrostu i wielkości docelowej.
WIZUALIZACJA KOMPUTEROWA MOŻE PRZENIEŚĆ NAS W CZASIE WE WŁASNYM OGRODZIE
Wykorzystywany przez nas program Gardenphilia Designer, daje możliwość zobaczenia ogrodu o różnych porach dnia, roku oraz w kolejnych latach jego rozwoju. Wykorzystywane tekstury roślin, w sposób obrazowy prezentują kompozycje roślin w różnych okresach rozwoju fizjologicznego, np. w stanie bezlistnym, podczas kwitnienia, latem oraz jesienią – w okresie zmiany kolorów. Symulacja wzrostu roślin daje również wyobrażenie o tym, jak stosunkowo małe rośliny zaraz po nasadzeniu będą “wypełniać” przestrzeń w kolejnych latach.